Luaj Poker ne kampionatin World Series of Poker

luaj poker

Pak Histori

I quajtur ndryshe WSOP ky turne pokeri eshte ndoshta nje nga turnete me te medhenj te pokerit i mbajtur ne Paradise, Las Vegas, Nevada dhe i sponsorizuar nga Caesars Entertainment Corporation.

Luaj poker ne kete turne ose ne turne te tjere pokeri duke u regjistruar ne njeren nga kazinote e listuara.

Gjithcka filloi ne vitin 1970 kur Benny Binion ftoi shtate nga lojtaret me te njohur te pokerit ne kazino per nje turne te vetem duke percaktuar fillimin dhe mbarimin gjithashtu dhe duke nxjerre nje fitues nga nje votim I fshehte I shtate lojtareve

Ne foto themeluesi i WSOP ne vitin 1974

Fituesi I turneut merr nje byzylyk te WSOP dhe nje cmim monetar te bazuar ne numrin e hyrjeve si dhe shumes se harxhuar nga lojtaret. Gjate viteve ne vazhdim turneu eshte rritur si nga numri i eventeve qe jane shtuar po ashtu edhe nga numri i pjesemarresve.

Cdo vit WSOP  kulmon me $10.000 no-limit hold’em  me “MAIN EVENT”  i cili qe ne 2004 ka terhequr me mijera lojtare.

Fituesi kryesor ne kete turne pokeri merr nje cmim multimilonesh ne cash money dhe nje byzylyk qe eshte dhe cmimi me i lakmuar dhe qe mund te marre nje lojtar pokeri. Fituesi i evenimentit kryesor të World Series of Poker konsiderohet të jetë kampion botëror i pokerit. Luaj poker ne keto turne nqs ke fituar aftesite e duhura per kete loje kaq popullore.

Luaj poker ne William Hill

Që nga viti 2017, WSOP përbëhet nga 74 ngjarje, ku janë luhen variantet kryesore të pokerit. Sidoqoftë, në vitet e fundit, pothuajse gjysma e llojeve te pokerit kanë qenë variante Texas Hold’Em.

Ngjarjet tradicionalisht zhvillohen gjatë një dite ose gjatë disa ditëve të njëpasnjëshme gjatë serisë në qershor dhe korrik. Megjithatë, duke filluar në vitin 2008, tryeza përfundimtare e turneut kryesor u shty deri në nëntor. Tabelat finale të 2012 dhe 2016 Main Event filluan në tetor për shkak të zgjedhjeve presidenciale të Shteteve të Bashkuara.

Nder cmimet me te medha qe kane fituar lojtaret gjate ketij turneu arrijne deri ne 10 milione dollare ose me shume. Ne vitin 1970 cmimi i pare ka qene 30 mije dollare ndersa ne vitin 2017 ka qene 8,150,000 dollare

Interviste e shkurter me James Obst:

James Obst është një emër shume i njohur në botën e pokerit. Shumë kohë para debutimit të tij në “World Series of Poker” në 2014 ai kishte qene pjesemarres ne shume turne lokale te pokerit. Per shume lojtare, te luajturit poker online nuk eshte patjeter rruga drejt skenes me te madhe WSOP megjithate James ia doli te fitoje dy tavolina ne 11 ngjarje te rendesishme te turneut.

Obst përfundoi ne poziten e $10.000 te fituar dhe byrzylykun, dhe nuk kishte fjale te shprehte gezimin e tij.

“Mendoj se është një përvojë e re kur fiton një byzylyk,” tha ai pas fitores. “Une kur luaj poker online ndoshta jam me I lirshem te shprehem sepse nuk jam i rrethuar nga njerez ndersa tani ne fakt nuk eshte se po festoj ne menyre te eger megjithate ndjesia eshte e mrekullueshme.  Është e mrekullueshme dhe unë do të përpiqem të fitoj një tjetër tavoline para se kampionati te mbaroje.

Ndiqni nje moment nga kampionati me I famshem:

WSOP

Komento

$20 Million Giveaway, $10.000 çdo javë, Mega Event në "Casino Rewards"Regjistrohu!!!