Lojrat e fatit ne Shqiperi, cfare dominon me teper?

Ligji dhe Taksimet nga Autoriteti I Mbikqyrjes mbi lojrat e fatit ne shqiperi

lojrat e fatit ne shqiperi

Njesia e mbikqyrjes se lojrave te fatit raporton se mblidhen pak me pak se gjysma e parave nga lojrat e fatit ne shqiperi. Perafersisht 50 milione dollare.

Sa kontrollohen lojrat e fatit ne shqiperi

Investigimi dhe verifikimi në terren është bërë duke krahasuar të dhënat zyrtare që ka shteti për numrin e deklaruar të makinave dhe ruletave të kompanive të kazinove me numrin real të tyre nëpër salla të ndryshme por edhe nëpërmjet kontakteve me inspektorë të NJMLF-së. Mandat pagesat jane nje prove qe lojrat e fatit ne Shqiperi paguajne detyrimet por pjesa me e madhe ngelen kazino fantazem duke mos paguar asnje lloj detyrimi.

Nje pjese e mire e makinave elektronike jane te pacertifikuara qe do te thote kane nje perqindje ne pagese teper te ulet dhe qe lojtaret as e kane idene. Ky realitet i trishte tregon dhe nje here se cfare do te thote ligj dhe rregullator. 

Shmangia e ligjit

Nje menyre tjeter per tju shmangur ligjit jane deklarimi i me pak makinave elektronike se sa realisht ndodhen ne sallat e kazinove. Nje pike ka deklaruar vetem 10 por ne salle aktualisht ndodhen 38 te tilla thote nje hetim i nje gazete. Fakti qe keto makina nuk deklarohen dhe aq me keq jane te pacertifikuara do te thote qe nje pjese e madhe lekesh as nuk derdhen ne arken e shtetit dhe me e keqja as nuk shkojne ne xhepat e lojtareve.

Perfitimet nga biznesi bixhozit ne bote

Qe keto para te shkojne ne arken e shtetit duhet qe secila nga makinat te regjistrohet ne Njesine e Mbikqyrjes se Lojrave te Fatit e cila nuk eshte gje tjeter vecse nje mekanizem i domosdoshem per te kontrolluar kete aktivitet te rendesishem jo per faktin qe njerezit luajne dhe humbasin parate por per faktin qe vetem ne Angli punojne 300.000 ose me shume njerez ne kete industri si ato ne terren ashtu dhe ne kazinote online te rregulluar me ligj.  Shembull konkret eshte Hollanda e cila pret miratimin e lojrave te fatit pikerisht per te punuar per qytetaret e saj te cilet kane filluar te luajne bixhoz neper kompani te huaja online.

Lojrat e fatit ne Shqiperi jane larg realitetit te kazinove ne bote, si ne terren ashtu dhe atyre online. Per te ndihmuar sadopak ato lojtare qe ne fund te fundit kane deshire te argetohen duke luajtur bixhoz ne ofrojme sherbimin tone per kazinote online si nje opsion me i sigurte, pasi lojrat elektronike, slotet, pokeri, lojrat apex jane te gjitha te certifikuara dhe kane nje perqindje pagese deri ne 97 %. Kazino si: Mr Green, Grand Mondial, Bet at Home, NetBet dhe te tjera jane emra te njohur me eksperience dhjetera vjecare dhe jane operatore te respektuar te cilet operojne ne baze te licensave dhe detyrimeve te vendeve ku jane licensuar.

Pergjithesisht mosverifikimi dhe moscertifikimi vjen nga pengesa qe “ te medhenjte “ nepermjet nje telefonate ndalojne ne cast procesin.

Pikat e skedinave, hilja me shfrytëzimin e mangësive ligjore

Jo vetem lojrat e fatit ne Shqiperi por gjithashtu dhe pikat e skedinave perjetojne te njejtin fenomen te mos deklarimit te makinave. Duke qene se ligji nuk i kap ato qe kane me pak se 10 makina atehere ato lehtesisht vendosin me pak makina dhe “ia hedhin”

Për sa i përket basteve, janë plot 23 kompani që kryejne aktivitet në këtë fushë. Ashtu si kazinotë ne shqiperi, 7 kompani ushtrojnë aktivitet, ndërsa pjesa tjetër janë pasive. 

Por ndryshe nga tregu i kazinove, kompanitë që ushtrojnë aktivitet në fushën e skedinave kanë një madhësi të përafërt me njëra-tjetrën duke zënë edhe tregun. Kompanitë e basteve sportive numërojnë më shumë se 1 830 pika në të gjithë territorin e vendit me një rritje të konsiderueshme krahasuar me një vit më parë.

Perfundimi

Po te vazhdojme me statistika ato jane te frikshme. Miliona dollare harxhohen ne dyert e kazinove dhe basteve sportive por ne arken e shtetit shkojne shume me pak sec duhej realisht.

Ndryshimet e fundit ne ligjin per lojrat e fatit ne shqiperi

Se fundmi parlamenti shqiptar ka vendosur ti beje bllokim te plote pikave te basteve dhe kazinove ne qytet, gjithashtu dhe per ato online do te kete masa te rrepta.

Bllokimi I menjehershem nuk ben gje tjeter vecse teston ne menyre te drejtperdrejte, aftesine e qeverise per te mbajtur nen kontroll kete aktivitet si dhe aftesine e shoqerise shqiptare per te ” perballuar me sukses kete bllokim”

Ky testim nuk eshte i lehte pasi as qeveria as shoqeria nuk jane te pergatitur te perballojne nje realitet krejtesisht te ri, duke marre parasysh dhe nivelin e larte te korrupsionit dhe tendencave monopoliste. 

Nga te dyja palet do te kete abuzim pasi qeveria, ashtu sic ka ndodhur dhe me pare, ne fillim do te tregoje vullnet, por qellimi i vertete do te kuptohet vetem ne vazhdim, muaj me pas, apo vite me pas. 

Skenari i metejshem me shume gjasa do te jete qe qeveria do te filloje te licensoje ato operatore qe ka interes me justifikimin qe ka nevoje per para ne buxhet, dhe me justifikimin qe shqiptaret do te vazhdojne te luajne ne faqe te huaja.

Ne fakt kjo do te ndodhe pasi sic e thame me siper, as qeveria dhe as shoqeria nuk jane te pergatitur per kete “ndryshim”

Si cdo problem edhe lojrat e fatit ne shqiperi do te marrin kohe ashtu sic dhe kurimi i nje semundjeje kerkon kohe.

Nje gje eshte positive qe individi shqiptar eshte i pafuqishem ekonomikisht per te perballuar nje numer te madh te pikave te basteve, ndaj dhe aksioni i qeverise eshte per tu vleresuar.

Por, nga ana tjeter nje aksion me i kontrolluar, gradual ndoshta do te ishte zgjidhja momentale duke nisur me ate qe quhet impakti I pare vizual, duke filluar me nje planimetri se cilat zona duhet te “pastrohen” nga pikat e basteve, ku jane zonat e varfra qe duhet ne asnje menyre te kene ekspozim ndaj pikave te basteve apo kazinove Astra, Apex Admiral apo cfaredo lloj kompanie.

Komento

Kazino të reja
4.3 rating
100% BONUS deri në 300 EUR + 100 Free Spins mbi depozitën e parë!
3.8 rating
150 Free Spins BONUS No Wager Requirement on Bonus, no MAX withdrawal!
5.0 rating
100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë + 200 Free Spins!
4.5 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë + 100 Free Spins!
4.3 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Grand Mondial Casino, the best 2022 online casino!
Register for the chance of an ONLINE JACKPOT!

X