Lojrat e fatit ne SHBA, ja rregullat kryesore

lojrat e fatit ne SHBA

Lojrat e fatit ne SHBA – Per shqiptaret e Amerikes

Lojrat e fatit ne SHBA ne internet vitet e fundit kane pare ndryshime rrenjesore sa i perket ligjit qe i lejon dhe i rregullon ato. Perpara se Qeveria Federale të mbështeste UIGEA (Akti i Paligjshëm i Zbatimit të Lojërave të Kazinove), ishte shume e lehte te gjeje lojra fati dhe kazino online dhe operatore te shumte, megjithatë, pas vitit 2006 shumë operatorë virtuale dolen nga tregu i lojrave të SHBA-së nga frika e ligjit .

Ky artikull artikulon ne menyre te vecante aktualitetin e lojrave të fatit në Shtetet e Bashkuara nga perspektiva ligjore. Pyetja që kërkojnë shumica e lojtarëve, a është e ligjshme? Përgjigja e shkurtër është po, por ka disa gjëra që lojtarët duhet të dinë para se të depozitojnë dhe luajnë.

Pas UIGEA shumë pasiguri kapluan tregun e lojërave të fatit ne SHBA, si rezultat i kësaj, operatorët dhe përpunuesit e pagesave krijuan baze dhe dege ne vende te ndryshme jashte amerikes, në juridiksione si Kosta Rika, Curacao, Kahnawake (Kanada), Antigua dhe Barbados që synonin në mënyrë specifike lojtarët amerikanë.

Cfare pritet nga Qeveria Federale?

Qeveria federale tha se nuk do të rregullojë më shumë lojrat e fatit në nivel kombëtar, por tani ligji ( me vendim te gjykates supreme ) i jep liri cdo shteti që ta rregullojë atë. Deri më tani vetëm tre shtete, Delaware, Nevada dhe New Jersey kanë rregulluar kumarin online, ndërkohë që shumë shtete te tjera presin rregullimin me ligj te lojrave te fatit online.

Nuk dihet akoma nese marka te njohura si William Hill, Bet at Home apo Royal Panda do te hyjne ne tregun amerika te lojrave te fatit mgjth disa nga ato kane aplikuar per nje license qe I lejon ata te operojne ne terren.

Megjithese bankat ne vend nuk i perpunojne pagesat me karte krediti ne kazino ata u ofrojne klienteve metoda alternative bankare për të financuar ato që përfshijnë kriptocurina (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Dogecoin, Ripple). Cryptocurrencies janë bërë jashtëzakonisht popullore, sepse ata fshijnë kufijtë gjeografikë, ata janë të sigurt, të lirë dhe përdoruesi ka një shkallë anonimiteti.

Ligji Federal nuk ju ndalon dot nga lojrat e fatit ne SHBA

Në aspektin e softuerit të kazinosë online, lojtarët e U.S. paraqiten me RealTime Gaming, Betsoft, Saucify, Rival, Wager Gaming Technology dhe më pas ka kazino me licensë shtetërore duke filluar me Delaware, Nevada, New Jersey dhe Pensilvani. 

Vetëm për shkak se një kazino nuk është e licencuar dhe e rregulluar nga një shtet i SHBA-ve kjo nuk do të thotë se është e paligjshme. Bitstarz eshte nje kazino e cila pranon lojtare nga SHBA mjafton qe te jene mbi moshen 21 vjec.

Ju mund te perdorni bitcoin si nje menyre alternative pagesash dhe terheqja e parave nuk vonon me teper se nje ore. Kjo kazino bashke me shume te tjera te cilat do ti shtohen listes sone Jane te licensuara jashte kufijve dhe funksionojne ne baze te cdo ligji dhe rregulloreje qe egziston per lojrat e fatit.

Në një seancë dëgjimore Catherine Hanaway, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA tha se çdo baste i bërë në internet nuk është kundër ligjit federal. Deri më sot, asnjë amerikan nuk është arrestuar për lojërat e fatit në internet. 

Ne vetëm duam të sqarojmë se bankat nuk lejohen të përpunojnë pagesat e kartave të kreditit / debitit nga kazinotë në internet, por është krejtësisht e ligjshme që lojtarët të luajnë ndonjë lojë kazino duke siguruar që përdorin kriptoporte, transferim bankar ose kontrolle. Ne i këshillojmë lojtarët të deklarojnë fitimet e tyre në IRS (Shërbimi i Ardhurave të Brendshme), sepse nëse është mbi pragun ata janë të detyruar të paguajnë tatimin mbi të.

Në Maj 2018, Gjykata Supreme e SHBA hoqi ndalimin e basteve sportive duke e lejuar atë të rregullohej në baza shtetërore, e thene ndryshe cdo shtet mund te vendose vete neqoftese do apo jo ti legalizoje.

Pyetjet e bëra më shpesh per lojrat e fatit ne SHBA

  • Nëse unë jetoj ne SHBA mund të luaj online?

Absolutisht po. Nuk ka ligj federal që e ndalon atë, është ende e mundur të bie në kundërshtim me ligjin shtetëror, por nuk kemi dëgjuar për një rast ku një lojtar ka marrë një gjobë ose është duke u ndjekur penalisht.

  • Jetoj ne New Jersey, mund te luaj online?

Akoma dhe me mire nqs jetoni ne nje shtet ku lejohet bastet sportive dhe lojrat e fatit me ligj. Ju mund te depozitoni madje me karte kredit ose debiti, gjithashtu mund te perdorni dhe llogarine bankare. 

  • Sa shtete kane legalizuar lojrat e fatit në SHBA?

Sa I perket dijenise tone, vetëm Delaware, Nevada, New Jersey dhe Pennsylvania e legalizuan atë. Shume shpejt mendohet qe shtete te tjera do ta legalizojne ate. 

Avantazhet e rregullimit shtetëror sipas shteteve janë kazinotë që lejohen të nisin fushata reklamuese, sepse ata paguajnë taksa. Për atë që vlen faqet e rregulluara krijojne vende pune per shume njerez dhe tatimi i paguar nga ata shkon drejt arsimit dhe infrastrukturës.

  • Pranojne kazinote ne SHBA Cryptocurrencies ( Para virtuale ) ?

Po. Ne fakt, shumica e tyre jo vetëm që e pranojnë Bitcoin, por gjithashtu edhe Dogecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum dhe Litecoin. Për më tepër duke përdorur një crypto për të depozituar dhe luajtur është një mënyrë e mirë për të qene akoma me te qete.

Të gjitha pagesat me Bitcoin pastrohen brenda disa minutave, lojtarët nuk janë të kufizuar në limitin e tërheqjes javore te fitimeve, ka shumë pak komisione për transaksionet, lojrat janë vërtet të ndershme dhe të sigurta, plus lojtarët nuk kanë nevojë të japin ndonjë dokument personal, vetëm një adresë emaili .

Per kete gjithashtu mund te lexoni artikullin tone per Bitcoin ne Kazinote e Internetit

  • Si mund ta përdor Bitcoin per te luajtur Online?

Per kete duhet të krijoni një portofol të Bitcoin, më të njohurit janë Xapo, Coinbase, Bitfinex, dhe BlockChain . Hapi tjetër është blerja e bitcoins, kjo mund të bëhet duke lidhur llogarinë tuaj bankare me portofolin tuaj. Pasi të keni blerë bitcoins tuaj ju mund të luani menjehere ne lojrat e fatit ne SHBA.

lojrat e fatit ne SHBA

Komento

Kazino të reja
4.3 rating
100% BONUS deri në 300 EUR + 100 Free Spins mbi depozitën e parë!
3.8 rating
150 Free Spins BONUS No Wager Requirement on Bonus, no MAX withdrawal!
5.0 rating
100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë + 200 Free Spins!
4.5 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë + 100 Free Spins!
4.3 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Grand Mondial Casino, the best 2022 online casino!
Register for the chance of an ONLINE JACKPOT!

X