Lojrat e Fatit në Kanada

Shume nga emigrantet e Europes Jugore te cilet janë transferuar e dine shume mire cfare jane lojrat e fatit në Kanada, cfare do te thote Casino dhe lojërat Fruit Machines.  Eshte aktiviteti me i preferuar i kohes se lire per Kanadezet, me teper gjate nates. Per shkak te popullsise se madhe dhe lojtareve te shumte sigurisht qe aplikohen ligje lokale dhe kjo i ben gjerat pak me teper te komplikuara.

Sa i perket Prillit te 2019 shume forma te lojrave te fatit, ato konsiderohen legale por kjo vetem per kategorine e kazinove fizike, jo per ato online megjithate, qeveria Kanadeze ka legalizuar shume forma te bixhozit online. Por ngelet e paqarte dhe nje hapesire gri, sa i perket atyre kompanive te cilat i kane zyrat e kompanise dhe serverat jashte Kanadase. 

C’fare po ndodh ne Kahnawake?

Si nje ligj i shkruar, i aprovuar per lojrat e fatit ne Kanada, asnje operator brenda territorit te Kanadase nuk lejohet te ushtroje nje aktivitet te tille. Por ka nje mangesi ne rregullore madje mangesi ligjore gjithashtu. Pothuajse te gjitha serverat e kompanive te basteve, lojrave te fatit i kane serverat e tyre jashte territorit te Kanadase, ne territore qe i perkasin Kahnawake Native Reserve.

Kjo hapesire gjigande qe i perket pjeses jugore te rajonit te Quebec-ut, eshte praktikisht autonome, jashte rregullave te lojes se qeverise Kanadeze dhe ka lejuar lojrat e fatit ne Kanada te licensohen. Poker, Bingo Casino dhe Baste Sportive, marrin te gjithe nje license qe i lejon te operojne ne shtete te caktuara te botes. 

Kjo ben qe Kanadezet dhe shqiptaret e Kanadase te luajne rregullisht online, brenda territorit Kanadez, sepse qeveria Kanadeze nuk i ka bllokuar faqet e huaja te kazinove elektronike dhe basteve online qe te ushtrojne aktivitetin, mjafton qe ata te mos e kryejne kete aktivitet brenda territorit Kanadez.  

Lexo gjithashtu: Lojtari nga Kanadaja fiton €20 milion nga Lap Topi

Autoriteti i Lojrave te Fatit ne Kahnawake perdor nje model biznesi te teknologjise se larte i quajtur, Mohawk Internet Technology Services (MIT) i cili hoston, menaxhon dhe kontrollon keto faqe bixhozi online.

MIT eshte burim kryesore nga ky regjistrohen miliona lojtare ne faqe bixhozi,  me lojra kazino dhe baste sportive.

Qe nga fillimi i kesaj industrie masive ne internet, ne vitin 1998, jane hapur vende pune dhe eshte fuqizuar vendi ekonomikisht. 

Duhet te kemi parasysh qe Kanadaja eshte nje vend me ekonomi te forte dhe kjo eshte nje nga arsyet pse qeveria Kanadeze nuk ndermerr masa te rrepta, pasi impakti ne jeten social eshte pothuajse i paperfillshem. 

UK, dhe Malta, autoritetet kryesore qe licensojne kompani te ndryshme gjithashtu sugjerojne qe kompanite e reja te basteve te regjistrojne serverat e tyre ne Kahnawake. 

Konkluzion

A thyejme ligjin nqs luajme lojra fati, slote, lojra me shtata, poker, jackpots apo baste live ne Kanada?

Nqs luan ne kazino nepermjet faqeve qe i kane licensat jashte territorit te Kanadase asgje nuk eshte kunder ligjit, askush nuk eshte penalizuar per nje gje te tille, pasi nuk eshte aprovuar nje ligj konkret qe e ndalon kete aktivitet.

Navigo listen e kazinove qe operojne ne Kanada

Komento

Kazino të reja
4.3 rating
100% BONUS deri në 300 EUR + 100 Free Spins mbi depozitën e parë!
3.8 rating
150 Free Spins BONUS No Wager Requirement on Bonus, no MAX withdrawal!
5.0 rating
100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë + 200 Free Spins!
4.5 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë + 100 Free Spins!
4.3 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Grand Mondial Casino, the best 2022 online casino!
Register for the chance of an ONLINE JACKPOT!

X