Lojra slot machines, historiku dhe evolucioni i tyre

lojra slot machines

Lojra Slot Machines e njohur ndryshe si “fruit machine”

Lojra slot machines jane lojra bixhozi elektronike, te cilat luhen ne cdo kazino.

Brenda nje makinerie ndodhen tre ose me shume linja, qe rrotullohen kur lojtari shtyp butonin e nisjes se lojes. Keto makineri kane nje pajisje elektronike, qe detekton shumen e futur nga lojtari. Kur te tera rrotullat ndalojne, ne baze te figurave qe formohen, percaktohet dhe fitimi I lojtarit. Lojra slot machines jane nder me te perhapurat ne kazinote e botes. Vetem ne Amerike kjo loje perben 70% te te ardhurave te kazinove.

Etimologjia:

Emri i “Slot machine”  vjen nga pajisja ne te cilen futen dhe nxirren parate, ndersa “fruit machine” nga figurat qe shfaqen ne ekran.

Historia:

Fillimet e kesaj loje I gjejme ne vitin 1891,ne Sh.B.A. Pararendesja e kesaj makinerie ishte shume me modeste,ne krahasim me ato te sotmet.Ne fillim ajo nuk kishte buton elektronik, por ne vend te tij ishte nje leve qe ulej per te vene ne levizje mekanizmin e rrotullimit.

Gjithashtu,ne vend te figurave te shumellojshme, kishte vetem versionin e pokerit. Rreth viteve 1887 dhe 1895, Charles Fey i San Franciskos, Kaliforni, SHBA krijoi një mekanizëm shumë më të thjeshtë automatik me tre rrotulla, që përmbanin gjithsej pesë simbole. Kjo loje u quajt”Liberty Bell”. Por me vone kjo loje u ndalua nga autoritetet.

lojra slot machines
Liberty Bell

Makinera  e Liberty Bell ishte aq popullore saqë u kopjua nga shumë prodhues të automateve. Kështu qe,në vitin 1907, prodhuesi Herbert Mills nga Çikago prodhoi një “slot machine” të quajtur Bell Operator. Keto makineri u instaluan në shumicën e dyqaneve te ndryshme. Kjo loje ne ato kohe pati shume sukses dhe vazhdoi duke u permiresuar. Makineria me e ngjashme me ato te sotmet,u krijua ne vitin 1963 nga kompania “Bally” dhe u quajt” Money Honey”.

Kjo makineri ishte e gjitha  automatike.Por, makineria e parë e vërtetë elektronike u krijua në vitin 1976 në Kearny Mesa, Kaliforni nga Fortune Coin Co., me qendër në Las Vegas. Kjo lojë automatike përdori një marrës me ngjyra të modifikuar 19 inç (48 cm) Sony Trinitron për ekranin dhe tabelat logjike për të gjithë funksionet e automatit.

Njësitë e para të prodhimit te lojra slot machines u vendosen në Hilton Hotel, Las Vegas. Pas disa modifikimeve ,makinerite e lojërave elektronike u miratuan nga Komisioni i Lojrave të Nevadas dhe u popullarizuan shume në kazinotë e Las Vegas.

Pershkrimi:

Lojtari mund te fuse para ose nje bilete me barkod ne pajisen e posacme te makinerise. Ajo aktivizohet duke shtypur butonin, terhequr leven ose prekur ekranin e makinerise (kjo varet nga lloji i makinerise).

Thelbi i lojës është që lojtari të fitojë para nga keto lojra slot machines. Loja zakonisht konsiston ne perputhshmerine ose kombinim e simboleve, në rrotullat mekanike që rrotullohen dhe ndalin të zbulojnë një ose disa simbole ne ekran.

Simbolet

Simbolet janë zakonisht me ngjyra të ndezura dhe lehtësisht të dallueshme, siç janë imazhet e frutave, numrave ose shkronjave dhe forma të thjeshta si këmbanat, diamantët ose zemrat; makinat e reja me video slot përdorin karaktere vizatimorë të animuar dhe imazhe të aktorëve të njohur ose këngëtarëve (në rastin e makinave me lojëra të temave, siç përshkruhet më poshtë).

Shumica e lojërave kanë një shumëllojshmëri kombinimesh fituese të simboleve, shpesh të vendosura në ekranin e makinerise (ose në një ekran tjetër, duke prekur një buton në ekranin kryesor).

Nëse një lojtar arrin një kombinim sipas rregullave të lojës, makineria e krediton lojtarin në të holla ose ndonjë lloj tjetër vlere, të tilla si rrotullime falas ose lojëra shtesë. Rrotullimet falas(free spins) janë te shpeshta në lojërat elektronike moderne, duke i lejuar përdoruesit të levize rrotullat e makinës pa pagesë. Shumë kazino online e theksojnë këtë veçori.

Ka shumë lloje të ndryshme të lojrave të fatit në vende të tilla si Las Vegas. Disa nga më të njohurit janë makinerite e video pokerit, në të cilat lojtarët shpresojnë të marrin një sërë simbolesh që korrespondojnë me një dorë fituese pokeri.

Në varësi të makinerise, lojtarët mund të luajnë një ose më shumë duar në te njëjten kohë. Një tjetër loje e perhapur në mbarë botën është bingo, ku një lojtar mund të luajë bingo ne stilin latin ose atij amerikan. 

Lojra slot machines me shumë rreshta

Janë bërë shume popullore që nga vitet 1990. Këto makina kanë më shumë se një linjë, që do të thotë se simbolet e dukshme që nuk janë të përafruara në horizontin kryesor mund të konsiderohen për kombinime fitimprurëse.

Makinerite tradicionale me 3 linja zakonisht kanë tre ose pesë linja fituese, ndërsa makinat e lojrave elektronike me video mund të kenë 9, 15, 25 ose 1024 lojëra të ndryshme. Shumica e lojrave elektronike kanë një lojë me nje teme, disa prej të cilave shfaqin grafikë dhe muzikë në bazë të artistëve të njohur, filmave ose programeve televizive (Familja Addams, I Dream of Jeannie, Happy Days, etj) me një raund bonus. Shumica pranojnë numra të ndryshueshëm të kredive për të luajtur, me 1 deri në 15 kredite në linjë që janë tipike. Sa më i lartë të jetë basti, aq më e lartë do të jetë pagesa nëse fituesi fiton.

Ekzistojnë gjithashtu makineri standarte 3 deri në 5 rrotullime elektromekanike, të llojeve të ndryshme. Që nga viti 2005 janë futur makineri hibride, të cilat kombinojnë elementët e të dyja makinerive , atyre tradicionale dhe atyre te perparuara.

lojra slot machines
Slot machine e vjetër

Te dhena specifike per lojra slot machines

Një nga dallimet kryesore midis makinerive me lojëra elektronike me video dhe atyre me rrotulla,është në mënyrën e llogaritjes së pagesave. Ne ato me rrotulla, e vetmja mënyrë për të fituar çmim të parë është të luash numrin maksimal të monedhave (zakonisht 3, nganjëherë 4 ose 5 monedha për rrotullim).

Ne ato me  video, vlerat fikse të pagimit shumëzohen me numrin e monedhave për rresht që po ve bast. Me fjalë të tjera: në një makineri me rrotulla, shanset janë më te pakta nëse lojtari luan me numrin maksimal të monedhave në dispozicion.

Për shembull, në lojen Wheel of Fortune (bazuar në shfaqjen e lojërave popullore të Wheel of Fortune të krijuar nga Merv Griffin), lojtari duhet të luajë 3 monedha per te arritur raundin e bonusit dhe ndoshta të fitojë çmim të parë. Në ate me video të Wheel of Fortune, shanset për të arritur raundin e bonuseve ose për të fituar çmimin e parë janë të njëjta, pavarësisht nga numri i monedhave të bastit në çdo rresht.

Kazinotë më të mëdha ofrojnë lojra slot machines me vetem 1 qindarke deri në 100.00$  ose më shumë. Makinerite e lojërave me baste te medha zakonisht vecohen nga pjesa tjetër e kazinosë ,e cila quhet “Kufiri i Lartë”, shpesh me një ekip të veçantë të shërbyesve për t’u kujdesur për nevojat e atyre që luajnë atje.

lojra slot machines

Komento

Kazino të reja
5.0 rating
100% BONUS deri në 300 EUR + 100 Free Spins mbi depozitën e parë!
5.0 rating
150 Free Spins BONUS No Wager Requirement on Bonus, no MAX withdrawal!
5.0 rating
100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë + 200 Free Spins!
5.0 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë + 100 Free Spins!
4.5 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Winz Casino, Best Crypto Casino 2021, No Wager Requirement Bonus!!!

X