Lojra me letra, fati si faktor ne lojrat me letra

Lojra me letra, kategorite dhe specifikat e tyre

lojra me letra

Lojra me letra jane te gjitha ato lojra qe perdorin letrat si elementin kryesor te tyre dhe gjithashtu qe kane specifikat e veta te cdo loje.

Ka lojra me letra pafund, si ato te familjes se pokerit por eshte e veshtire ti grumbullosh dhe ti rendisesh mgjth po mundohemi te bejme nje permbledhje te shkurter.

Ka gjithashtu nje kategori te lojrave qe perdorin letrat si element kryesor por qe nuk jane lojra me letra, ato bejne pjese ne familje te tjera. Pra ne kete rast letrat perdoren per nje qellim sekondar dhe jo primar.

Pak Histori

Letrat e para të lojës u shfaqën në shekullin e nëntë gjatë dinastisë Tang të Kinës. 

Referenca e parë për lojra me letra në historinë botërore daton jo më vonë se shekulli i 9-të, kur Koleksioni i Miscellanea në Duyang, shkruar nga shkrimtari i Dinastisë Tang Su E, përshkroi Princesha Tongchang (vajza e Perandorit Yizong të Tang) duke luajtur ” “në 868 me anëtarët e klanit Wei (familja e burrit princeshë).

Gjatë dinastisë Ming (1368-1644), personazhet nga romanet e njohura si Margjina e Ujit ishin të paraqitura gjerësisht në fytyrat e letrave të lojës. 

Qe ne shekullin e 15 ne Kine letrat Jane perdorur edhe si element I lojrave me karakter bixhozi. Pra kumari ne pergjithesi i ka rrenjet teper te hershme. Ndaj dhe fati eshte nje komponent teper i rendesishem ne lojrat me letra.

lojra me letra, lojrat me letra
Nje leter e vjeter Kineze e perdorur ne lojra me letra qe daton ne vitin 1400

Të njëjtat lojra te vjetra mund të luhen gjithashtu me pllaka të bëra prej druri, plastike, kocka, ose materiale të ngjashme. Shembujt më të shquar të vendosjeve të tilla të pllakave janë domino, pllaka mahjong dhe pllaka Rummikub. 

Domino kineze janë gjithashtu në dispozicion si lojra me letra. Nuk është e qartë nëse Perandori Muzong i Liao me të vërtetë ka luajtur me letrat domino në fillim të vitit 969.

Legjenda daton shpikjen e domino në vitin 1112 dhe rregullat më të hershme të njohura të domino janë nga dekadë. 500 vjet më vonë, letrat domino u raportuan si një shpikje e re.

Me pas ne fund te shekullit te 14 lojrat me letra u shfaqen edhe ne Europe duke u perparuar ne koncept dhe ne konfigurim.

Sigurisht qe lojrat me letra mund te luhen nje lojtar i vetem dhe kompiuteri ( per koherat moderne, psh si video pokeri, apo blackjack ) por koncepti fillestar eshte nje lojrat me letra luhen nga shume lojtare njekohesisht. 

lojra me letra, lojrat me letra
Lojtare duke luajtur lojra me letra, nje pikture nga Paul Cezanne, 1895

Lojra me letra, llojet kryesore

 • Solitaire

Lojra me letra, Solitaire janë të dizajnuara për t’u luajtur nga një lojtar. Shumica e lojërave fillojnë me një skicë specifike të kartave, të quajtur tablo, dhe objektivi ështëpër të ndërtuar një skicë përfundimtare më të përpunuar.

 • Nje liste e shkurter e lojrave me letra
 • UNO
 • POKER
 • BLACKJACK
 • SOLITAIRE
 • HEARTS
 • POKEMON
 • RUMMY
 • DOUBLE SOLITAIRE
 • SPADES
 • CRAZY EIGHTS

Sa I rendesishem eshte fati ne lojrat me letra

Shume njerez mund te mendojne qe nepermjet aftesise mund te mundin nje loje dhe te dalin fitues prej saj. Disa te tjere Thone 70% eshte fat dhe 30% eshte aftesi, disa mendojne 80% fat dhe 20% aftesi.

Pra gjithsecili ka menyren e vet te te llogjikuarit.

Rendi i rendesise se cdo elementi ne loje do te ishte pak a shume i tille:

Kur shfletuesi i letrave zgjedh nje leter per rezultat apo sistemi kompiuterik shfaq nje leter atehere aftesia nuk ka te beje fare, pra rezultati varet nga fati.

Kur ne lojra me letra si poker ti do te marresh nje numer te caktuar letrash te cilat nuk dihet se si organizohen por aftesia qendron ne perdorimin e sakte te procedimit te lojes dhe letrave qe lojtari merr.

Komento

$20 Million Giveaway, $10.000 çdo javë, Mega Event në "Casino Rewards"Regjistrohu!!!