4 lojra fati qe i kane rezistuar shekujve

4 lojra te vjetra ne historine e lojrave te fatit

Keto lojra jane  pothuajse aq te vjetra sa vetë qytetërimi – joshja nga bastet ka tërhequr shumë njerëz gjatë epokave. Kazinote nuk ekzistojnë ne formen siç i njohim sot, megjithate në pothuajse të gjitha shoqëritë dhe qytetërimet ekzistojnë pa dyshim vende të ngjashme te bixhozit.

Ridotto Veneciane njihet si kazinoja me e vjeter ne bote, e cila u hap në vitin 1638. Por cilat lojra luanin njerezit atehere? Nje gje eshte e sigurte, nuk luanin lojra elektronike.

Kemi 4 lojra te luajtura historikisht qe ne konceptet e para te kazinose

Ruleta

lojra

Ruleta, siç e dimë, e ka origjinën në Francë, në shekullin e 18-të, ajo u zbulua në shek e 17 nga fizikanti Blaise Pascal. Pascal po përpiqej të krijonte një makinë me levizje  të përhershme – një pajisje që vazhdimisht do të centrifugonte nëpërmjet energjisë së vet. Ndërkohë që makina e tij nuk funksiononte, ai krijoi themelet për timonin e ruletit.

Në fund të shekullit të 18-të, rrota, ashtu si ne te gjithe e njohim, mori formë dhe filloi të shfaqet në institucione anembanë Francës. Numrat në timon ishin në fakt të frymëzuara dhe të marra nga loja franceze e Biribi, e cila ishte një formë e lojrave me bet te vogel.

BlackJack

lojra

Referenca e parë për blackjack, ose më mirë formën e hershme të saj, të quajtur 21, gjendet në një libër nga autori legjendar spanjoll Miguel de Cervantes. Kjo histori e veçantë u shkrua në fillim të viteve 1600, që do të thotë se blackjack ndoshta ishte e mirenjohur nga lojtaret spanjolle qe luanin keto lojra te famshme kohe me pare.

KENO

lojra

Pothuajse të gjitha kazinotë e Las Vegasit (dhe shumë të tjera) kane Keno por ka një origjinë mjaft interesante dhe të papritur. Versionet e hershme të keno nuk ishin saktësisht të njëjta – loja është përpunuar dhe ndryshuar me kalimin e kohës – por pa dyshim bazat jane po ato.

Loja thuhet se është shpikur rreth të njëjtës kohë me ndërtimin e Murit të Madh të Kinës, i konceptuar si një mënyrë për të mbledhur para të mjaftueshme për të ndërtuar muret në vendin e parë. 

Ndërsa kjo mund të jetë më shumë legjendë sesa fakt, nuk mund te mohohet se loja ka mbërritur në botën perëndimore në shekullin e 19-të nëpërmjet emigrantëve kinezë. Si te luajme Keno?

Lexo artikullin per kete loje te Kines se lashte!

Dice ( lojra me zare )

lojra

Ndërsa ka shumë tipe lojrash që përfshijnë zaret, sidomos craps, ne nuk mund të flasim me të vërtetë për lojërat më të vjetra të kazinosë, pa përmendur vetë Kubat e famshem. Pretendimet jane se zaret Jane  shpikur në Greqi. Nëse kjo është e vërtetë, loja me zare (dhe ndoshta të gjitha variantet që janë pjellë nga ajo që ne shohim sot neper kazinove ) daton në 400 vjet para krishtit.

Ekzistojnë prova më bindëse se zinxhirët ishin te vjeter rreth 6000 vjet para krishtit, falë punës së arkeologëve në mbarë botën. 

Ndërkohë që është e vështirë të thuhet se çfarë mund të jetë forma më e vjetër e lojrave të fatit, mund te themi qe keto 4 lojra jane vertet te vjetra ne historine boterore te lojrave te fatit.

Komento

Kazino të reja
4.3 rating
100% BONUS deri në 300 EUR + 100 Free Spins mbi depozitën e parë!
3.8 rating
150 Free Spins BONUS No Wager Requirement on Bonus, no MAX withdrawal!
5.0 rating
100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë + 200 Free Spins!
4.5 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë + 100 Free Spins!
4.3 rating
100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Grand Mondial Casino, the best 2022 online casino!
Register for the chance of an ONLINE JACKPOT!

X